1

Елена Бояджиева-Делева

Логопед, управител на Логопедичен център „ЕЛБО”

Завършва бакалавърска (2004 г.) и магистърска (2006 г.) степен по логопедия с профил «Комуникативни нарушения на развитието» в СУ «Св. Климент Охридски». През 2015 г. защитава докторска дисертация по логопедия на тема “Езиково и когнитивно развитие при деца с дизартрия”. През 2008 г. защитава втора магистърска степен – «Кинезитерапия на лица с невросоматични заболявания» към Софийския университет. От 2004 г. до 2017 г. работи като логопед в 28 СОУ «Ал. Константинов» , в частна детска градина и в дневен център за деца с увреждания, като същевременно развива и частна практика. От 2009 г. е щатен асистент, а от 2022 г. е доцент по логопедия в катедра «Логопедия» на Софийския университет. Участва в редица национални и международни проекти, посветени на създаването на подкрепяща среда за хора с увреждания и деца с комуникативни нарушения и със специални образователни потребности. Участва в множество обучения и семинари, между които:

  • сертификационно обучение за прилагане на тест Д.П.Е. 3-4;
  • сертификационен курс по системата Brain Gym;
  • сертификационен курс по кинезиотейпинг;
  • сертификационен курс за орофациална-миофункционална терапия;
  • сертификационно обучение за администриране на тестова батерия на DDE2;
  • сертификационно обучение за администриране на скринингов тест за детско развитие DENVER-II;
  • практически курс за прилагане на програмата TEACCH за обучение и терапия на лица с нарушения от аутистичния спектър.

Владее английски и френски и ползва руски език.

Доц. д-р Бояджиева-Делева е съучредител на Сдружението на частно практикуващите логопеди (СЧПЛ). Членува в редица професионални мрежи и организации, сред които:

  • Международна асоциация на специалистите по терапевтично тейпиране МАСТерТ
  • Мрежа на доверените логопеди към Асоциация лицево-челюстни аномалии (АЛА)
  • Европейската асоциация по ранна интервенция EURLYAID

Доц. д-р Бояджиева-Делева е автор на монографиите “Оромоторна логопедична терапия – теоретични аспекти и практическо приложение” (2020), “Говорно, езиково и когнитивно развитие при деца с церебрална парализа” (2021), “Диагностика на говора и нарушенията му в детска възраст” (2022), “Наръчник на логопеда в образователната система” (2023) и на още 2 авторски помагала, 2 колективни помагала, 1 глава от колективна монография с международно съавторство, глава в колективна монография, 3 студии, 48 научни статии, 13 научно-популярни статии, 38 доклада на национални и международни научни конференции. Създател е на диагностичните инструменти ТОМС (Тестова батерия за орални моторни способности, 2022) и ДАФ (Диагностичен тест за артикулация и фонология, 2023).


1

Консултантски екип

Центърът работи с екип от специалисти в различни области, които са на разположение на родителите при необходимост. Консултациите са индивидуални и се планират предварително.

При диагностиката и терапевтичното планиране за всяко дете се преценява необходимостта от включване на допълнителни програми в терапията. В такива случаи предлагаме на родителите възможност за избор на екипна работа със съответния специалист (обикновено психолог или ерготерапевт).


1

Консултантите ни имат следните специалности:

  • Детски психолог
  • Кинезитерапевт
  • Музикотерапевт
  • Педиатър
  • Стоматолог
  • Ортодонт
  • Ерготерапевт


Екип доброволци

Екипът от доброволци включва студенти от специалностите „Логопедия”, „Специална педагогика”, „Психология”, „Предучилищна и начална училищна педагогика (ПНУП) и „Кинезитерапия и ерготерапия”.

Доброволците се подбират след завършен втори курс на обучение с минимален среден успех над Много добър 4.50. На студентите-доброволци даваме възможност за допълнително практическо обучение и лятна заетост, което се отчита съгласно съответните разпоредби.

Доброволците участват във воденето на документацията на центъра, приема на деца и организирането на графика, подготовката на материали за индивидуална и групова работа, посрещането, настаняването и пряката работа с децата в ателиетата и групите за игра. На някои от завършилите семестриално студенти от горните специалности даваме възможност да се включат като помощник-терапевти при текущата диагностика и индивидуалната терапия на децата.